Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Artec Leo Kalibrasyon Kiti ile Artec Leo nasıl yeniden kalibre edilir

seydaaozturk

Administrator
Yönetici
Tüm Artec Leo tarayıcılar önceden kalibre edilmiş olarak teslim edilir ve bir kalibrasyon sertifikasıyla birlikte verilir (Mart 2022'den itibaren).

Ancak bazı durumlarda dikkatsiz kullanım veya taşıma nedeniyle (sarsıntılar, kazara düşmeler veya başka nedenler) Leo en iyi sonuçları elde edemeyebilir. Bu sorunları çözmek için Leo'nuzu yeniden kalibre edebilirsiniz.

Artec Leo'nuzu yeniden kalibre etmek için bir Leo Kalibrasyon Kitine ihtiyacınız vardır(!) Artec Leo'nun hem güncel hem de önceki modelleri için Artec Kalibrasyon Kitini kullanabilirsiniz.Adım 1: Kalibrasyon kartı kurulumu

 1. Leo Kalibrasyon panosunu içeren kutuyu açın ve kutuyu düz bir yüzeye, tercihen zemine yerleştirin.
 2. Kapağı kasadan ayırın ancak Kalibrasyon kartını kasadan çıkarmayın.
 3. İşaretlere zarar verebileceği ve kalibrasyon sonuçlarına müdahale edebileceği için panele dokunmaktan kaçının.
Önemli
Kalibrasyon panosunun çok dikkatli kullanılması tavsiye edilir . Kalibrasyonu, kartı her zaman muhafazasının içinde tutarak gerçekleştirin.

Adım 2: Hazırlık

 1. Leo'yu açın ve ilk kez kalibre ediyorsanız Wifi'ye bağlı olduğundan emin olun.
Not: Leo, pano dosyasını önbelleğe aldığından sonraki yeniden kalibrasyonlar internet olmadan da gerçekleştirilebilir. Gelecek sürümlerde pano dosyasını MyArtec hesabınızdan da indirmek mümkün olacak.
 1. Ayarlar → Tarayıcı → Gelişmiş seçeneğine gidin ve Yeniden Kalibrasyon seçeneğini seçin. Aşağıdaki ekran yeniden kalibrasyon için önerilen ortam koşullarını görüntüler.
 2. Ortam sıcaklığının 20-23 santigrat derece civarında olduğundan ve odada doğrudan güneş ışığı olmadığından emin olun. Başlat'a tıklayın .
 3. Kalibrasyon panosundaki QR kodunu tarayın ve bekleyin.
 4. Bir sonraki ekran, Leo'yu optimum sıcaklık aralığına (~30 dakika) kadar ısıtmak için gereken süreyi gösteren ısınma ekranıdır. Leo'yu AÇIK tutun ve Leo ısınana kadar bekleyin.
Not: Kesin sonuçlar elde etmek için, yeniden kalibrasyondan önce Leo'yu optimum çalışma sıcaklığına kadar ısıtmak önemlidir. Bu adımı atlamayın.

recal_warmup.png

(Resim1)

Adım 3: Kalibrasyon

 1. Leo optimum sıcaklığına ulaştıktan sonra tarama ekranı açılır.
 2. Tarama işlemi boyunca Leo'yu kalibrasyon panosundan 66,5 cm - 106,5 cm mesafe aralığında tutun.
 3. Leo'yu Kalibrasyon panosuna doğrultun ve taramaya başlayın (bkz. Resim 2 ). Yeniden kalibrasyon gerçekleştirmek için tarayıcınızla incelemeniz gereken birden fazla yörünge vardır.
recal_round1.png


(Resim 2) Yeniden kalibrasyon için tarama yörüngeleri.
 1. Yeşil nokta Kalibrasyon panosunun merkezini , yeşil daire ise Kalibrasyon panosunu yani görüş alanınızı temsil eder (Bkz. Resim 3)).
 2. Yaylar, tarama sırasında izlemeniz gereken ilgili yörüngeleri temsil eder.
 3. Verileri yakalamak için öncelikle yeşil noktayı yayların kesişme noktasıyla hizalayın.
recal_traj.png


( Resim 3 ) Yeşil nokta Kalibrasyon panosunun merkezini temsil eder.

Önemli
Tarama sırasında yeşil noktanın yeşil dairenin (görüş alanı) içinde kaldığından emin olun. Kırmızı nokta tarayıcının görüş alanı dışında olduğunu gösterir.
 1. Şimdi yeşil noktayı yavaşça yayın üzerindeki ilk daireye taşıyın ve Leo'yu, yeşil nokta her dairenin üzerine gelecek şekilde bir daireden diğerine doğru yörüngeyi takip ederek kaydırın.
 2. Yay yörüngesi boyunca hareket ettikçe daireler yeşile dönerek verinin yakalandığını gösterir. Tüm daireler yeşile dönene kadar tarayın.
 3. Benzer şekilde, Leo'da daha sonra görüntülenen tüm yay yörüngelerini takip ederek tahtayı tarayın.
recal_scan1.png

( Resim 4 ) Tüm daireler yeşil olana kadar tarayıcıyı yörünge boyunca hareket ettirin.
 1. Son olarak, Leo'yu Kalibrasyon panosunun üzerinde tutmanız ve z ekseni boyunca dikey olarak ileri ve geri hareket ettirmeniz gerekir (Bkz. Resim 5).).
 2. Tüm beyaz daireler yeşile dönene kadar bu şekilde tarayın.
 3. 'Kalibrasyon panosu' ile tarayıcı arasında önerilen mesafeyi her zaman koruyun. Tarayıcı panelden çok uzaktaysa Leo tarama ekranında bir hata görüntüleyecektir (Resim 5).
recal_round3.png


( Resim 5 ) Kartın ileri ve geri taranması.
recal_scan3.png

Resim 6 Tüm daireler yeşil olana kadar tarayıcıyı yörünge boyunca hareket ettirin.
recal_diserr.png


Resim 7 Kırmızı daire mesafe hatasını gösterir.

Adım 4: Sonuç

 1. Her üç pozisyondan da veri toplandıktan sonra Artec Leo kalibrasyonu hesaplamaya ve işlemeye devam edecek.
 2. Leo yeniden kalibrasyon sonucunu gösterecektir. Bitti'ye tıkladığınızda Leo'nuzu başarıyla yeniden kalibre etmiş olursunuz.
 3. Herhangi bir nedenle yeniden kalibrasyon başarısız olursa, işlemi en baştan tekrarlayın veya destek isteyin .
recal_done.png
 
Geri
Üst