Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Artec 3D Tarayıcılar için Bakım ve Kalibrasyon Hizmeti için Genel Tavsiyeler

seydaaozturk

Administrator
Yönetici
Artec 3D Tarayıcılar için Bakım ve Kalibrasyon Hizmeti için Genel Tavsiyeler


Aşağıdaki makalede, periyodik bakım ve kalibrasyon için genel önerileri paylaşmak istiyoruz.

Tarayıcının doğruluğunu (kalibrasyon) etkileyebileceğinden, her bir tarayıcının çalışma koşullarını aklınızda bulundurun. Daha iyi doğruluk için lütfen kullanmadan önce tarayıcıyı en az 10-15 dakika ısıtın.1) Artec Eva/ Artec Eva LiteArtec Eva (Lite) yalnızca Lüksemburg'daki tesisimizde kalibre edilebilir. Genel olarak, tarayıcınızın mükemmel çalışır durumda olduğundan emin olmak için her 2 yılda bir bakım ve kalibrasyon planlamanızı öneririz.Ayrıca, aşağıdaki durumlarda Artec Eva'yı yeniden kalibre ettirmenizi öneririz:

Taranan yüzey düzgün şekilde yeniden yapılandırılmıyorsa. Basit bir test yapabilirsiniz: Düz beyaz bir duvarı tarayın ve 3D yüzeyin düz olmadığını, delikler içerdiğini veya çok fazla parazit olduğunu görürseniz, tarayıcının kalibrasyona ihtiyacı olabilir.
Tarayıcının doğruluğu spesifikasyonlar dahilinde değilse.
2) Artec Spider/ Artec Space SpiderArtec (Space) Spider özel bir kalibrasyon kiti ile donatılmıştır. Bu kalibrasyon kiti, tarayıcının sert kasasının alt kısmında, destek köpüğünün arkasında bulunur.

Tarayıcınızın mükemmel çalışır durumda olduğundan emin olmak için 2-3 yılda bir tesisimizde bakım ve kalibrasyon planlamanızı öneririz.Artec (Space) Spider'ı aşağıdaki durumlarda kalibre etmenizi öneririz:

Nakliye sonrasında
Zamanında (kullanım yoğunluğuna bağlı olarak yılda bir kez vb.)
En yüksek doğruluk gerekiyorsa (0,05 mm'ye kadar; taramadan önce tarayıcının aynı odada yeniden kalibre edilmesini öneririz)
Yeni bir bilgisayara/dizüstü bilgisayara bağlanırken
Artec Space Spider'ın bir kalibrasyon kiti ile kalibre edilmesinin yardımcı olmayabileceği durumlar vardır (örn. fiziksel darbeden sonra). Bu durumda, lütfen tarayıcıyı inceleme ve yeniden kalibrasyon için tesisimize gönderin.Bilinen sorun: USB 3.1 denetleyicisi ile donatılmış dizüstü bilgisayarda/PC'de bir Artec Spider'ın kalibrasyonu sırasında: 'İşaretleyici Algılanmadı' hatası görüntülenir. Lütfen harici kalibrasyon aracını kullanın.3) Artec LeoArtec Leo özel bir ayrı aksesuar ile kalibre edilebilir - Leo Kalibrasyon KitiArtec Leo'nun aşağıdaki durumlarda kalibre edilmesini öneririz:

Nakliye işleminden sonra
Zamanında (kullanım yoğunluğuna bağlı olarak haftada bir/ayda bir/yılda bir vb.)
En yüksek doğruluk gerekiyorsa (0,1 mm'ye kadar; taramadan önce tarayıcıyı aynı odada, aynı sıcaklıkta yeniden kalibre etmenizi öneririz)


Tarayıcınızın mükemmel çalışır durumda olduğundan emin olmak için her 2-3 yılda bir tesisimizde bakım ve kalibrasyon planlamanızı öneririz.Artec Leo'nun bir kalibrasyon kiti ile kalibre edilmesinin yardımcı olmayabileceği durumlar vardır (örn. ağır fiziksel darbelerden sonra). Bu durumda, Artec Leo'nun tesis kalibrasyonu gerektirip gerektirmediğini belirlemek için lütfen support@artec3d.com adresine özel bir hata ayıklama raporu gönderin:

Tarayıcıyı ~ 30 dakika ısıtın
Aşağıdaki talimatları izleyerek raporu bize gönderin
Test taraması için lütfen 500-1000 mm mesafeden beyaz bir duvarı tarayın.
4) Artec MikroArtec Micro özel bir kalibrasyon paneli ile donatılmıştır. Lütfen Kullanıcı Kılavuzunda kalibrasyon talimatlarını bulun.

(!) Kalibrasyon paneli hassas bir bileşendir ve ona dokunmamanız gerekir. Kalibrasyon işleminde herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen koruyucu kapağın çıkarıldığından ve panel yüzeyinin temiz olduğundan ve çizik ve diğer kusurlardan arınmış olduğundan emin olun.Artec Micro'yu aşağıdaki durumlarda kalibre etmenizi öneririz:

Nakliye işleminden sonra
Uzun süreli depolamadan sonra (örn. tarayıcıyı ayda bir kalibre edin)
Yeni bir bilgisayara/dizüstü bilgisayara bağlanırken
Çevre koşulları değiştiyse
Bir 3D modelin kalitesi önceki sonuçlar kadar güvenilir veya doğru değilse.
Artec Micro bakımı için bazı ek ipuçları aşağıda verilmiştir:

Tarayıcıyı periyodik olarak kuru bir bezle temizleyin ve tarayıcının içindeki nemi aldığınızdan emin olun.
Tarayıcıyı herhangi bir aşındırıcı deterjan veya antiseptik solüsyonla temizlemeyin.
Tarayıcıyı kontrol ederken her zaman gücü kapatın.
Tarayıcının yakınında herhangi bir sprey kullanmayın (tarama spreyi kullanılması gerekiyorsa, spreyi tarayıcıdan uzağa sıkın).
Tarayıcının içindeki aynaya veya lenslere dokunmayın.
5) Artec RayArtec Ray yalnızca Redmond, ABD'deki tesiste kalibre edilebilir.Her 16 ayda bir bakım ve kalibrasyon yapılması şiddetle tavsiye edilir.Artec Ray için Standart Bakım; inceleme, gelen testler ve kalibrasyon, kısmi demontaj, harici ve kısmi temizlik, belirtilmişse saat pilinin değiştirilmesi, montaj, termal döngüler, kamera kalibrasyonu, ürün yazılımı yükseltmesi ve kalite kontrolünü içerir.

 
Geri
Üst