Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

SLA UV Reçine Kullanım Ömrü ve Muhafazası

Melih Genç

Administrator
Yönetici
3B baskı reçinesi bozulabilir ve çıktı kalitesinde düşüşler görülebilir. Çoğu durumda, 3D baskı reçinelerinin kullanım süresi 12 ay içindedir. Ancak güneş ışığı, ısı ve kimyasal kirleticiler onları günler veya haftalar içinde kullanılamaz hale getirebilir.

3D Baskı Reçinesinin Süresinin Dolduğu Nasıl Anlaşılır​

 1. Reçinenizin bozulduğunu nasıl anlarsınız? Reçinenizinde görünür renk değişiklikleri kullanıma uygun olup olmayabileceğinin bir işaretidir.
 2. Reçinenizin bir renkten diğerine değiştiğini fark ettiniz. Bu durum reçineniz durumunun kötüye gittiğine işaret eder.
 3. 3B baskı reçinenizin hâlâ kullanıma uygun olup olmadığını anlamanın bir başka yolu da son kullanma tarihini kontrol etmektir.​
 4. Son kullanma tarihi, şişenin üzerinde basılıdır; bu süre sonunda reçineniz aktif olarak verdiği baskı özelliklerini vermeyebilir ve şişeniz zaman geçtikçe kullanılamaz hale geleceğini gösterir.
Son kullanma tarihi reçine


3B Baskı Reçinesi Nasıl Saklanır​

 1. Genel bir kural olarak, 3B baskı reçineleri nem seviyesinin düşük olduğu serin bir ortamda saklanmalıdır. Sıcaklık ve nem ne kadar yüksek olursa, 3B baskı reçinesinin ömrü o kadar hızlı tükenir.
 2. Reçinenizi mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılabilir tutmak için, depolama alanınız olarak serin, kuru bir dolap bulmaya çalışın.
 3. Ayrıca yazıcı reçinenizi , havadaki zararlı maddeleri reçinenin kalitesini etkilemeden emen aktif karbonlu, hava geçirmez bir kapta saklamak daha iyidir. Bu, özellikle havadaki kirletici maddelerin reçinenizi hızlı bir şekilde etkileyebileceği yüksek nemli alanlarda kullanışlıdır.
 4. Reçinenizi iki ay içinde kullanmayacaksanız, daha az miktarda satın almayı düşünün, böylece kötüye gidebilecek büyük miktarlara ayak uydurmak zorunda kalmazsınız.

Sonuç olarak:
 • Bir 3B yazıcı sahibiyseniz, baskı reçinenizin bozulup bozulmayacağını bilmek çok önemlidir. Çoğu durumda, bu reçinelerin kullanım süresi 12 ay içindedir ve her baskı partisinde değiştirilmeleri gerekir. Ancak güneş ışığı, ısı ve kimyasal kirleticiler onları günler veya haftalar gibi kısa bir sürede kullanılamaz hale getirebilir.
 • UV reçineler oda sıcaklığında kapalı güneş görmeyen ortamlarda uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Baskıdan sonra kullanılmış reçineleri kapalı ve opak bir şişede saklanmalıdır..
 • Reçine haznesindeki reçine çok fazla(bir,iki hafta) bekleme süresi mümkün olduğunca aşmamalıdır.
 • Reçineleri kullanmadan önce çalkaldığımız gibi bekletilen reçine de kullanılmadan önce hazne içerisinde spatula vs. yardımı karıştırılmalıdır.
 • Yoğun reçineler reçine kabı ile birlikte sıcak suda bekletip yoğunluğu alınabilir.
 • Reçinenin yapısında bozulmalar olmaması için nemli ortamlarda da bulunmaması gerekir.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst