Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Baskı Sonrası Kürlemeyi Kaç Dakika Yapmam Gerekiyor?

AtakanArslan

Administrator
Yönetici
SLA 3D baskıların post-kürleme süresi, kullanılan reçine tipine ve ihtiyacınız olan mekanik ve termal özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kürleme, reçine 3D baskıların optimal özelliklerini elde etmelerini sağlamak için önemli bir adımdır. Kürleme süresi, kullanılan reçine türüne önemli ölçüde bağlıdır. Örneğin, esnek ve dayanıklı reçineler daha uzun kürleme süresi gerektirebilir. Minyatürleri yaklaşık 2 dakikada tamamen kürleyebilirsiniz, büyük baskılar boyutlarına bağlı olarak yaklaşık 5-10 dakika sürebilir. Bu süre her model için aynı olmayabilir. Mutlaka modelin yumuşaklığı ve yapışkanlığı gidene kadar gözlemlemeniz gerekmektedir. Farklı markalar için reçine üreticisiyle iletişime geçebilirsiniz.

same-model-different-cure-times.jpg
(Kaynak: All3DP)

Genel olarak, post-kürleme süresini belirlemek için birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir:

  1. Reçine Türü: Piyasada birçok farklı reçine markası bulunmakta ve her birinin kendi benzersiz özellikleri vardır. Örneğin, Anycubic'in Standard Resin+'ının maruz kalma süresi 1.5-9 saniye iken, UV Tough Resin'in 1.5-10 saniye gerektirir. Daha uzun maruz kalma süreleri, reçinenin kürleme için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunu gösterir, bu da daha uzun bir kürleme süresi gerektirebilir.
  2. Model Boyutu: Ortalama bir minyatürden 10 kat daha uzun sürebilecek büyük modeller için, UV ışığının daha büyük bir yüzey alanıyla uğraşması gerekir. Duvar kalınlığı 2 mm'den fazla olan modeller, iç kısımda yetersiz kürleme sorunlarıyla karşılaşabilir ve bu da reçinenin sıvı halde kalmasına ve nihayetinde modelden dışarı sızmalarına neden olabilir. Bu yüzden dilimleme yaparken drenaj deliklerinin doğru kullanımı çok önemlidir. Daha büyük ve kalın baskılar, daha uzun kürleme sürelerini gerektirebilir.
  3. Kürleme Ekipmanı: Kullanılan kürleme ekipmanı ve ayarları, kürleme süresini etkileyebilir.
  4. İstenen Mekanik Özellikler: Daha sert ve dayanıklı baskılar için daha uzun kürleme sürelerini gerekebili


Güneş Işığıyla Kürleme​

Güneş ışığı, UV ışığını etkinleştirdiği için reçineleri kürleme yöntemi olarak kullanılabilir. Ancak, bu yöntem pek verimli değildir. Reçine baskılarınızı güneşte bırakmak sonunda onları kürleyecektir, ancak ne kadar süreceği sorusu önemlidir. Modelinizi dışarıda yaklaşık iki saat bırakmanız gerekebilir. Ve bu, yalnızca güneşe maruz kalan model yüzeyi için geçerlidir. Diğer yarısını kürlemek için modelinizi çevirmeniz ve başka iki saat daha bırakmanız gerekecektir. Bu yöntemin dezavantajlarından biri ise modele zarar verme, çekme ve çatlamalar meydana getirebilir.

resin-prints-left-in-the-sun-to.jpg
(Kaynak: Opie Cain - All3DP)

Kendi Kürleme Kutunuzu Yapma​

Birçok kullanıcı, kendi kürleme kutunuzu yapmayı düşünmektedir. İhtiyacınız olan şeyler, bir kutu veya kapaklı bir kova, biraz alüminyum folyo ve kullandığınız reçinelerin dalga boyunu kapsayan bir UV lambasıdır. Fakat bunlar süreleri oldukça uzatmaktadır.


Özel Kürleme İstasyonu​

Özel bir kürleme istasyonu kullanmak, özellikle düzenli olarak reçine ile baskı yapmayı planlıyorsanız, zaman tasarrufu ve sunduğu kolaylık seçenekleri fiyatını haklı çıkarabilir. Birçok modern kürleme istasyonu, modelinizi kürleme sürecinde çevirmeniz gereksinimini ortadan kaldıran, kapsamlı bir kapsama alanı için odacığın üstüne, yanlarına ve altına UV ışıkları yerleştirir.

Bu faktörler, ideal kürleme ayarlarını belirlemenize yardımcı olacak ve SLA 3D baskılarınızın kalitesini ve performansını optimize edecektir.

W.jpeg
ezgif.com-optimize_5.gif
(Kaynak: cults3d - PHENIX_666)....................................................Baskının Kürlendiğini Nasıl Anlarım?​


Reçine baskılarınızı tamamen kürlemek kritik önem taşır çünkü reçine zehirli bir maddedir ve uygun koruyucu ekipman olmadan asla dokunulmamalıdır. Bunu yapmak, cilt tahrişi gibi en hafif sağlık risklerinden bir dizi sağlık riskine neden olabilir. Reçine baskılarınızı kürleyerek onları diğer herhangi bir plastik ürün gibi güvenle ele almanızı sağlar.

Yetersiz Kürleme: Yetersiz kürleme görmüş bir baskının parlak bir görünümü, pürüzlü bir dokusu olur ve reçine kokar. Modelinizin yüzeyini tırnağınızla çizebiliyor veya içine girinti yapabiliyorsanız, bu, yetersiz kürleme olduğunun açık bir işaretidir. UV maruziyetinin birkaç dakika daha her şeyi çözmesi gerekmelidir.

Tam Kürleme: Mükemmel kürleme görmüş bir baskı, mat benzeri bir yüzey elde eder ve sertlik kazanır. Hala biraz esnek olabilir, ancak çok fazla deforme olmamalıdır. Küçük modeller için iyi bir gösterge, onları sert bir yüzeye düşürmektir. Bunlar zar atar gibi ses çıkarmalıdır. Daha yumuşak bir etki yaparlarsa, biraz daha kürleme gerekebilir.

Aşırı Kürleme: Baskılarınızı aşırı kürleyebileceğinizi de belirtmek önemlidir. Bunu yapmak, dış yüzeyinde çatlaklar olan kırılgan bir baskıya yol açacaktır. Buradan baskınızla çok fazla bir şey yapamazsınız. İşte bu yüzden baskılarınız için doğru kürleme sürelerini bulmanız önemlidir.

Aşağıda gördüğünüz fotoğrafta çıkan modelin kürlenmemiş ve kürlenmiş halini görebilirsiniz. Modelin yumuşaklığı ve yapışkanlığı gidene kadar bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

How-long-to-cure-a-3d-resin-prin.jpg
(Kaynak: 3Dprintspy)
 
Son düzenleme:
Geri
Üst