Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

SLA Baskı Tabana Yapışmıyor

arikandogukan

Administrator
Yönetici

Baskı Tablası Ayarı​

Düzleştirilmiş bir baskı plakası olmadan hiçbir baskı yapışmaz

Düzleştirilmiş bir baskı plakası olmadan hiçbir baskı yapışmaz (Kaynak: Kevin Corinth, All3DP aracılığıyla)​

Kontrol edilecek ilk şey, FEP filmin tamamen paralel olduğundan emin olmak için baskı tablanızdır. Değilse, tablanın montajındaki vidalarla kolayca ayarlayabilirsiniz.
  1. Tablanızı temizleyin.
  2. Baskı tablasını yazıcıya monte edin.
  3. Vidaları hafifçe gevşetin ve baskı tablasının serbestçe dönebildiğinden emin olun.
  4. FEP filmin temiz ve üzerinde kalıntı olmadığından emin olun.
  5. Baskı tablasını manuel veya otomatik olarak sonuna kadar indirin.
  6. Baskı tablasını yerine kilitlemek için vidaları yeniden sıkın.
Yapı platformunun reçine tankının tabanına ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Bazen hatalı bir uç anahtarı platformun tamamen aşağıya doğru hareket etmesini sınırlayabilir.

Pozlama Ayarları​

Her reçine için doğru parametrelerHer reçine için doğru parametreler (Kaynak: Kevin Corinth, All3DP aracılığıyla)​

Tüm ışığa duyarlı reçinelerin nihai amacı, tablaya yeterince bağlanmaktır. Reçinenin baskı tablasına yapışması, FEP filmin yapışmasından daha güçlü olmalıdır. Tablanın düz olduğunda ancak reçineniz FEP filme yapışmaya devam ettiğinde, pozlama parametrelerini, özellikle de taban ışıklama süresi ayarlarını kontrol etmelisiniz.
İlk katmanın maruz kalma süresi, reçineye ve yazıcının modeline bağlıdır. Belirli maruz kalma sürelerine ilişkin tablolar internette bulunabilir. Ancak yazıcı üreticisinden ve reçine üreticisinden alınan bilgiler özellikle güvenilirdir. Ancak diğer tablolarda da kılavuz değerler verilmektedir.
Kesin değerler yoksa, daha uzun ilk katman maruz kalma sürelerinin bir fark yaratıp yaratmadığını (örn. maruz kalma süresinin 8-10 katı) deneysel olarak kontrol edin. İlk katmanın çok fazla yapışması durumunda, ilk katmanın ışıklama süresini kısaltın.
İlk katman hiç yapışmıyorsa veya baskı yalnızca birkaç katmandan sonra çıkıyorsa, taban ışıklama süresinin de ayarlanması gerekir. Sorun devam ederse LCD ekran testi yapabilirsiniz. Bu, ilgili yazıcı-reçine kombinasyonu için en uygun pozlama sürelerini belirler.

Hareket Ayarları​

Başarılı baskılar elde etmek için kaldırma mesafesi kritik öneme sahiptir


Başarılı baskılar elde etmek için kaldırma mesafesi kritik öneme sahiptir (Kaynak: YouTube aracılığıyla Anycubic )​

Mesafe

Her pozlama aşamasından sonra baskı FEP filmden çıkarılır. Bu işlem sırasında yapı platformu, malzemeye bağlı olarak birkaç milimetre veya santimetre yükselir. FEP film esnektir ve hafifçe esneyebilmelidir. Normalde baskı fep filmden tamamen ayrılır ve baskı tablası tekrar indirilmeden önce yeni reçine içeri akar.
Ancak kaldırma mesafesi yeterince büyük değilse fep filmden tamamen ayrılmayacaktır. Bu bölgelere taze reçine akamayacağı için aynı bölge sertleşmeye devam eder. Sonunda baskı en zayıf noktasından kırılacak ve reçine tankının tabanına yerleşecektir.
Genellikle kaldırma mesafesi ayarları için iyi ön ayarlar bulunur. Referans değerleri üreticinin verilerinden alınabilir. Ancak elastik malzemeler için kaldırma mesafesinin sert reçinelere göre daha yüksek ayarlanması gerektiğini unutmayın. Baskı tablası kalktıkça elastik malzemelerin esneme olasılığı daha yüksektir.

Hız

Şunun resmi:Yazdırılan her katmanda başka bir stres katmanı bulunur (Kaynak: All3DP)​

Kaldırma hızı da dikkate alınmalıdır. Hız ayarına bağlı olarak farklı kuvvetler baskı işlemini olumsuz etkiler. Baskı içindeki boşluklar ("vantuz" olarak da bilinir) ve reçinenin yüksek viskozitesi baskı üzerindeki yükü artırabilir.
FEP tabakası elastik olduğundan baskı tablasının ne kadar hızlı kaldırıldığına bağlı olarak farklı derecelerde esner. Çok hızlı kaldırmak, baskı üzerindeki baskıyı artırdığı gibi baskı tablasından ayrılma riskini de artırır.
Buna karşılık, baskı tablasını çok yavaş kaldırmak da verimsizdir. FEP filmin gerilmesi için daha fazla zamanı olur. Bunu telafi etmek için, baskının FEP filmden ayrılmasını sağlamak amacıyla kaldırma mesafesi artırılmalıdır. Sonuç, önemli ölçüde daha uzun bir baskı süresidir.
Kaldırma mesafesinde olduğu gibi, üreticilerin verileri belirli reçine yazıcı kombinasyonları için en uygun kaldırma hızı ayarları konusunda rehberlik sağlar.

Model Ayarları​

Sert destekler karmaşık nesneler için çok önemlidir


Sert destekler karmaşık nesneler için çok önemlidir (Kaynak: Philip Bruno, All3DP aracılığıyla )​

Önceki çözümleri denedikten sonra baskı hâlâ tutunmuyorsa sorun baskı tablası yapışma ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Bir modelin yeterince yapışması için baskı plakasıyla yeterli teması olmalıdır. Modelin yalnızca birkaç küçük alanının dolaylı veya doğrudan teması varsa, bu, baskınızın baskı tablasına yapışmamasının olası bir nedenidir.
Çözüm, modelin baskı tablasıyla temas eden alanını arttırmaktır. FDM baskıya benzer şekilde reçine 3D baskıda da havada kalan kısımlar vardır. Model ile baskı tablası arasındaki temas alanını arttırırlar. Sallara ek olarak destek ayarlarınıza da göz atmakta fayda var .
Havada kalan kısımlara veya daha fazla destek mümkün değilse, daha iyi basılabilirlik elde etmek için sınırlı da olsa başka bir seçeneğiniz daha vardır: modelin hizalanması. Nesneyi, geniş, düz bir yüzeyin baskı plakasına temas edeceği şekilde döndürün. Bu başarılı bir baskı şansını artırır.
Ancak kase şeklindeki vantuzlara dikkat edin. Baskı ile FEP sayfası arasına sıvı reçine sıkışabilir. Bu gibi durumlarda, baskıyı sayfadan çıkarmak için gereken kuvvet önemli ölçüde daha fazladır.

FEP Film Gerginliği​

FEP Sayfa gerilimi harika baskılar elde etmenize yardımcı olur


FEP film gerilimi harika baskılar elde etmenize yardımcı olur (Kaynak: YouTube aracılığıyla Anycubic )​

Taze kürlenmiş reçine, her pozlamanın tamamlanmasından sonra FEP filmden soyulduğu için filmin gerilimi çok önemli bir rol oynar. Yeterince gergin olmayan bir sayfa, baskının filme yapışma olasılığını artırırken, çok sıkı bir film, filmin ömrü üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Baskı Tablası Pürüzlülüğü​

Baskı tablanızı zımparalarken dikkatli olun


Baskı tablanızı zımparalarken dikkatli olun (Kaynak: Kevin Corinth, All3DP aracılığıyla)​

Baskı tablasının yüzeyi reçinenin yapışması için önemli bir faktördür. Çok pürüzsüz bir yüzey zayıf bir şekilde yapışır, bu nedenle zımpara kağıdı ile hafif çizikler ve çizikler eklemek, yüzeyi daha pürüzlü hale getirir ve yapışmayı önemli ölçüde artırır. Ancak dikkatli olun, bu adım geri döndürülemez!
Sorununuzun baskı tablasının yüzeyinden kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ancak yüzeydeki çiziklerin zamanla gelişmesini tercih ediyorsanız (ki bu kaçınılmazdır), baskıya başlamadan hemen önce baskı tablası yüzeyini bir miktar reçineyle fırçalamayı deneyin. Bu, teknedeki reçinenin ilk daldırmada baskı plakası yüzeyini tamamen ıslatmasını sağlayarak hava kabarcıklarının sıkışmasını önleyebilir.

Reçinenize Dikkat Edin​

Görüntü: Önleyici Tedbirler: Reçinenize Dikkat Edin


Bir dahaki sefere kadar hepsini şişeye koyun! (Kaynak: All3DP)​

İlk etapta yapışma sorunlarından kaçınmak, reçinenizin mümkün olan en iyi şekilde olmasını sağlamak anlamına gelir. Sonuçta reçine kürlemesi kimyasal bir reaksiyondur ve bu nedenle belirli koşulların oluşmasını gerektirir.
Reçineyi haznede çok uzun süre bırakmaktan kaçının. Reçinedeki pigmentler ve diğer katkı maddeleri bir gün bile dinlendikten sonra çökelme eğilimindedir; bu nedenle baskıya başlamadan önce haznedeki reçineyi karıştırdığınızdan emin olun. (Yine de FEP filme zarar vermemeye dikkat edin!) Ancak reçinenin haznede birkaç hafta beklemesinden sonra kısmen sertleşebilir veya daha az aktif hale gelebilir, bu da yapışma sorunlarına neden olabilir.
Reçinenin amaçlandığı gibi kürlenmesi için uygun bir sıcaklıkta olması da gerekir. İdeal olarak, 25-30 °C'de çekim yapmak istersiniz, ancak bu, reçine türüne ve üreticiye göre biraz değişebilir. Phrozen, ideal sıcaklık aralığının biraz altında çalışıyorsa maruz kalma süresinin artırılmasını önerir. Ancak yazıcınızın etrafındaki ortam sıcaklıkları düzenli olarak 18 °C'nin altına düşüyorsa bir ısıtıcı kullanmayı düşünebilirsiniz . Alternatif olarak baskı öncesinde baskı tablasını bir saç kurutma makinesi veya ısı tabancasıyla ısıtabilirsiniz .
 
Son düzenleme:
Geri
Üst