Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Baskı Sonrası Temizlik

Melih Genç

Administrator
Yönetici
Reçineli yazıcılarda baskı sonrası reçine değiştirilecek ise ve ya hatalı baskıdan sonra temizleme işlemi yapılması gerekir.

1- Baskı sonrası temizlik işlemine; baskı tablası sökülerek üzerindeki baskı spatula maket bıçağı vs. yardımı ile alınarak başlanır.
Tabladan baskı sökme işlemi
(Kaynak: Nova3d)
2- Haznede kalan reçine kapağı kapalı bir şekilde en fazla bir haftayı aşacak sürede muhafaza edilebilir. Aksi halde reçine baskı tablası ve reçine haznesi baskı sonrası temizlenmelidir. Reçine haznesi yerinden alınır. Reçine haznesinin ve baskı tablasının üzerindeki reçine kalıntıları peçete yardımıyla temizlenebilir. Reçine haznesi içerisinde baskı kalıntısı düşmüş ise alınmalıdır.
Hazneden baskı kalıntısı alma
(Kaynak: Formlabs)
3- Reçine haznesi içerisindeki reçine şişesine huni yardımıyla geri boşaltılır.
Süzme işlemi
(Kaynak: Hobbyist life)

4- Gerekli görülen durumlarda özel süzgeçler kullanılabilir. Sızdırılan fep filmi peçete yardımı silinebilir. Sadece su veya hafif köpüklü suyla dikkatlice yıkayıp peçete ile kurutularak temizleme işleme yapılabilir.
Reçine haznesi temizliği
(Kaynak: Hobbyist life)
  • Temizleme işlemi yaparken reçine haznesi içerisindeki fep filme dikkat edilmeli ve temizlik sonrası gözle kontrol muayene yapılmalıdır.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst