Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Baskı Sonrası Modeli Yıkama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

AtakanArslan

Administrator
Yönetici
SLA 3D baskılarındaki yıkama ve kürleme işlemleri, baskıların dayanıklılığı ve estetiği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İşte SLA 3D baskıları için yıkama ve kürleme işlemleri hakkında adım adım bir rehber:
craftcloud_people22_096-large.jpg
(Kaynak: All3DP)
1. Baskıyı Çıkarma:

  • Baskı tamamlandıktan sonra, parçayı dikkatlice baskı tablasından çıkarmanız gerekir. Bunun için kağıt havlu serilmiş bir yüzey kullanılabilir ve nitril eldivenler giyilebilir. Baskı tablası yazıcıdan çıkarılır ve baskı spatula veya falçata yardımıyla kenarlarından kaldırılarak parça dikkatlice çıkarılır
2. Yıkama:

  • Baskı üzerinde her zaman bir miktar reçine kalır. Bu reçine katılaşırsa, modelin gerçek şeklini bozabilir. Ultrasonik temizleyici veya otomatik yıkama ve kürleme makineleri (Wash and Cure Makinaları) kullanarak, baskıyı isopropil alkol içinde yıkayın. Alkol, baskıyı tamamen kaplayacak şekilde ayarlanmalıdır. Temizleyici cihazı yaklaşık 3 dakika kadar çalıştırarak yeterli temizliği sağlayabilirsiniz.(Modellerin boyutuna göre bu süre değişmektedir) Sonrasında baskı, kağıt havlularla kurulanır.
ezgif.com-optimize_3.gif

(Kaynak: Phrozen)
3. Destekleri Kaldırma:

  • Yıkama işleminden sonra, modelin üzerindeki destek yapılarını dikkatlice keserek veya çıkararak kaldırın.
craftcloud_people22_177-large.jpg
(Kaynak: All3DP)
4. İkinci Temizlik:

  • Eğer ilk yıkama sırasında tüm reçine temizlenmemişse, modeli tekrar yıkayın.
5. Kurulama:

  • Modeli bir kağıt havlu üzerine koyarak tamamen kurumasını bekleyin. Üzerinden izopropil alkol kalan modeller kürleme esnasında lekeler oluşmasına yol açabilir.
6. Kürleme:

  • Modeli UV ışığı altında kürleyin. Bu, genellikle güneş ışığı veya UV kürleme istasyonları ile yapılabilir.
  • Wash and Cure makinelerinin kürleme özelliği, belirli bir süre boyunca modeli UV ışığı altında döndürerek kürler. Hızlı olmasını istiyorsanız Kürleme cihazı ile daha hızlı bir şekilde kürleme işlemi yapabilirsiniz.
  • Düşük maliyetli kürleme istasyonları veya DIY (Kendin Yap) kürleme istasyonları kullanarak da kürleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
question-is-there-any-reason-not-to-line-the-inside-of-my-v0-79ceh8w33iba1.jpg
(Kaynak: Reddit - Aedilum)
7. Son Kontroller:

  • Kürleme işleminden sonra modelin tamamen sert ve istenen kalite standartlarında olduğundan emin olun.
Bu adımlar, SLA 3D baskılarınızı yıkama ve kürleme işlemlerini içeren post-proses işlemleri ile nasıl tamamlayacağınız konusunda size rehberlik edecektir. Post-proses işlemleri, baskıların dayanıklılığını, estetiğini ve fonksiyonelliğini artırmada kritik öneme sahiptir
 
Son düzenleme:
Geri
Üst