Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Filamentlerin Kulanım Ömrü ve Muhafazası

Melih Genç

Administrator
Yönetici
Filamentler genellikle kiloluk olarak vakumlu poşetlerle gelir ve içerisinde de nem tutucu silikajeller bulunmaktadır. Bu sayede paketi açılmadığında uzun süre muhafaza olabilir. Paketi açıldıktan sonra normal oda koşullarında nemsiz ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Kullandığınız filamenti saklamak istiyorsanız vakumlu poşetleri kullanabilirsiniz.
Vakum torbasıEsun Vakum kiti
Kaynaklar: 3dream Teknoloji

Vakumlama işlemine başlarken ilk olarak filament vakum poşetine konur ve ağzı kapatılır. Daha sonrasında şırınga hava pompası ile hava boşluğundan hava basılır. Bu şekilde filament muhafaza edilebilmektedir.
Vakum poşetiVakum poşeti hava basma işlemi
Kaynaklar: Hezarfen


Ayrıcı 3D baskı filamentleri için özel olarak geliştirilmiş, sabit sıcaklık ve neme sahip, neme ve toza dayanıklı, ısıtma fonksiyonlu, filament kurutucularını da tercih edebilirsiniz.
Filament kurutucuFilament kurutucu
Kaynak: 3dream Teknoloji     Kaynak: My Tech Fun

Eğer filamentiniz nem kaptığını ya da ıslandığın düşünüyorsanız kurutmak için camsı geçiş sıcaklığının altında fırınlarda kurutma işlemi yapabilirsiniz. Ancak bu işlem dikkatlice yapılmalı aksi halde filament makarasına zarar verebilir. Filamentlerin; neme maruz kalarak veya uygunsuz ortam koşullarında açıkta saklanarak yapısındaki polimer zincirlerinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu da baskı kalitenizin düşmesine sebebiyet verir.
 

Ekli dosyalar

  • 1700813579647.png
    1700813579647.png
    267.3 KB · Görüntüleme: 0
  • 1700813943006.png
    1700813943006.png
    474.6 KB · Görüntüleme: 0
Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri
Üst