Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

SLA Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

arikandogukan

Administrator
Yönetici

1. Baskı Kalitesi​

xRook Örnek Parça 3D Baskı Kalitesi

Bir reçine 3D yazıcı satın alırken en önemli husus budur. Çoğu profesyonel reçine 3D yazıcı iyi baskı kalitesi sağlasa da herhangi bir reçine yazıcıyı öylece satın alamazsınız. Projeksiyon açıları nedeniyle görüntüde çarpıklık yaşayan DLP 3D yazıcıların aksine (projeksiyon TV'nin kenarlarını düşünün), mSLA 3D yazıcılar ışığı tüm yapı boyunca tekdüze bir dizi halinde yansıtır ve bu da gelişmiş boyutsal doğruluk sağlar.

2. Hacim​

Reçine 3D Yazıcı Oluşturma Hacmi

Tüm reçine 3D yazıcılar, birden fazla parçayı tek bir baskı tepsisine yazdırma özelliğine sahiptir. Masaüstü 3D yazıcılarda yapı hacmi geçmişte iki faktörden dolayı sınırlıydı: soyma kuvveti ve termal yönetim. Bu iki sınırlayıcı, yazdırma işlerini çok büyüdükçe çok daha yavaş hale getirme potansiyeline sahiptir.

3. Baskı Hızı​

Baskı hızlarının reçine 3D baskı işlemine bağlı olarak büyük ölçüde değiştiğini unutmamak önemlidir. mSLA 3D yazıcılar bir LCD panel aracılığıyla bir UV ışık kaynağı yansıtır; bu, tepside kaç parça olursa olsun, tepsideki tüm parçaların tüm katmanının tüm parçalar için tek geçişte yazdırıldığı anlamına gelir. Bu, doğası gereği mSLA'yı hız söz konusu olduğunda en iyi seçim haline getirir. Bununla birlikte, tüm mSLA 3D yazıcılar aynı değildir.

mSLA 3D Yazıcı Hız Karşılaştırması

4. Yazılım Uyumluluğu​

mSLA 3D Yazıcı Yazılımı

Çok sayıda amatör reçine 3D yazıcının kullanılmasını sağlayan bir dizi açık kaynaklı yazılım platformu mevcut olsa da, bunlar, spesifik 3D yazıcınıza ilişkin parametrelerin girilmesi için derinlemesine bilgi gerektirir.

5. Maliyetler​

Reçine 3D baskı için sarf malzemeleri çok sayıda olabilir. Sarf malzemeleri, elektrik ve işçilik, genel işletme maliyetlerinin dikkate alınması gereken unsurlardır ve 3D yazıcınızın gerçekten para tasarrufu sağlayıp sağlamadığını belirleyebilir. Reçine tankı, baskı plakası, tekne filmi ve LCD paneller, eldivenler, izopropil alkol vb. maliyetini de hesaba kattığınızda maliyet hızla artar.

Reçine 3D yazıcılar, özel kullanımlar için daha düşük maliyetli modelleme malzemelerinin yanı sıra daha yüksek maliyetli mühendislik malzemeleri sunma eğilimindedir. Projeniz için doğru olanı seçmek yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacaktır.

Masaüstü 3D yazıcılar için elektrik kullanımı genellikle oldukça düşüktür, ancak endüstriyel 3D yazıcılar için elektrik kullanımı aslında incelemeye değer olabilir. 3D yazıcıların en büyük avantajı, işlemin çoğunluğunun otomatik olması ve işlemeyle karşılaştırıldığında minimum düzeyde emek gerektirmesidir.

6. Uygulama​

3D baskılı mobilya armatürü
3D baskılı araba koltuğu braketi

mSLA 3D yazıcılar yüksek çözünürlüğe sahiptir ve bu da parçaların pürüzsüz yüzey kaplamasına sahip olmasını sağlar. Bu onların diş hekimliği, otomotiv, tıp, mücevher ve imalat gibi daha geniş bir endüstri yelpazesinde çalışmasına olanak tanır. Tek ayrım uygulamalar açısından yaşanıyor. Bazı 3D yazıcılar yalnızca prototip oluşturmak için kullanılır, diğerleri ise belirli uygulamalar için kullanılır ve yalnızca birkaçı endüstriyel kalitede parçalar basabilir.

Geçmişte reçineli 3D yazıcılar hassas prototiplerle sınırlıyken, reçinelerin dayanıklılık, ısı direnci, esneklik, sağlamlık ve diğer özelliklere sahip ilerlemeleri, son kullanım üretim parçalarının yanı sıra mastarlar ve fikstürler gibi uygulamalara da kapı açmıştır.

7. Reçinelerin Mevcudiyeti​

3D yazıcı reçineleri için Nexa3D açık malzeme platformu

Tüm reçine 3D baskı teknolojileri için gelişen bir malzeme ekosistemi mevcuttur. Özel amacınıza veya uygulamanıza uyacak çok sayıda reçine malzemesi mevcuttur. Kullanıcılar esnek, dişçilik, biyouyumlu, yüksek sıcaklık, sağlam, mücevher, mühendislik, genel amaçlı ve diğer reçinelerle baskı yapabilir.

Resin 3D baskı teknolojilerini geliştiren önde gelen markaların hepsinin aynı zamanda kendi malzeme ekosistemi de var. Yüksek sıcaklık bileşenlerinin üretimi için özel olarak tasarlanmış özel malzemeler de vardır.

Açık materyaller platformu, kullanıcıların, ortaklar veya üçüncü taraf üreticiler tarafından geliştirilen ve doğrulanan özel materyallerin yanı sıra, kullanıcılar tarafından geliştirilen ve doğrulanan materyalleri kullanmasına olanak tanır.

8. Bakım Maliyetleri​

mSLA 3D yazıcılar, diğer 3D yazıcı stillerine (FDM, SLA, DLP) göre daha az hareketli parçaya sahiptir. Yalnızca Z ekseni hareket eder ve bu nedenle işlerin ters gitme olasılığı daha düşüktür. LED maske de zamanla değiştirilmesi gereken bir sarf malzemesidir ancak 4K ekranların yaygınlığı sayesinde bu fiyat minimumda tutulmaktadır.

9. Fiyat​

mSLA 3D yazıcılar fiyatlarına göre üç türe ayrılır: hobi amaçlı, profesyonel ve endüstriyel. Fiyat açıkça yazıcının sınıfını ve bekleyebileceğiniz kaliteyi gösterecektir. Bir 3D yazıcı satın almak istiyorsanız aynı kategorideki iki yazıcıyı karşılaştırmalı ve ardından artılarını ve eksilerini tartmalısınız.

10. 3D Baskı Deneyimi​

Bir 3D yazıcı satın alırken çoğu alıcı, baskı hızı ve bitmiş parça kalitesi gibi faktörleri göz önünde bulundurur. Genel 3D baskı deneyimi sıklıkla gözden kaçan bir özelliktir.

mSLA 3D yazıcılar güvenilir ve yüksek kaliteli bir 3D baskı deneyimi sunar.
 

Ekli dosyalar

 • 26.png
  26.png
  517.6 KB · Görüntüleme: 4
 • 27.png
  27.png
  868.3 KB · Görüntüleme: 4
 • 74.png
  74.png
  166.6 KB · Görüntüleme: 1
 • 75.png
  75.png
  286.6 KB · Görüntüleme: 1
Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri
Üst