Neler Yeni
3D Topluluğu

Üye olmak için hemenücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

En Önemli 10 3D Tarama Hatası

seydaaozturk

Administrator
Yönetici
Bu yazıda en yaygın 10 3D tarama hatasının üzerinden geçeceğiz. O halde kemerlerinizi bağlayın, gözlerinizi soyun ve gelecekte bu yaygın 3D tarama hatalarından kaçınmaya hazırlanın.

Pozlamayı Ayarlamamak
Hatta otomatik olarak ayarlanmaması bile birçok yeni 3D tarayıcı kullanıcısının hemen ellerinde bir ürün limonu olduğu sonucuna varmasına neden olur. Çünkü pozlama ayarlanmazsa, derinlik kameraları önlerindeki öğeyi net bir şekilde görmekte sorun yaşayabilir.

1698149421007.png

Yine, bu düzeltilmesi nispeten basit bir sorundur; derinlik kamerasının pozlamasını , Revo Scan'in önizleme penceresinde nesne üzerinde mümkün olduğunca az sayıda kırmızı veya mavi nokta oluşana kadar ayarlayın . Renkli tarama yapıyorsanız RGB kameranın pozlamasını da ayarlamayı unutmayın.

Yüzeyleri İşlememek​

Ortaokul fizik derslerini hatırlamamak bazen en iyilerimizin bile başına gelebilir. Her neyse, görünen o ki, yapılandırılmış ışık tarayıcıları, sırasıyla ışığı emdikleri veya saçtıkları için karanlık ve parlak yüzeylerle baş etmekte zorlanıyorlar. Korkmasanız da, taramak istediğiniz öğe üzerinde mikro incelikte mat bir yüzey oluşturmak için bir miktar tarama spreyi kullanarak bu durumu kolayca düzeltebilirsiniz.

Diğer bir yaygın yüzey hatası, tarayıcının tarama sırasında izleyebileceği belirgin özelliklere sahip olmayan bir nesnenin üzerine işaret noktaları yerleştirmemektir . Çünkü tüm yüzeyler düz ve özelliksizse, tarayıcıya her şey aynı görünür ve dolayısıyla nereye gittiği veya nereye gittiği hakkında hiçbir fikri olmaz.

Yanlış Ayarları Seçmek​

Evet, hazırlığı doğru yapsanız bile tarama için yanlış ayarları seçerseniz kötü zaman geçirirsiniz. Arabanın yüzeyine sprey sıktınız ve işaret noktalarınızı yerleştirdiniz ancak tarayıcı hâlâ izini kaybediyor. Bunun nedeni, taramayı başlatmadan önce işaretçi izleme moduna geçmeyi unutmuş olmanız olabilir.

Hareket​

Çok hızlı ya da çok yavaş, ikisi de iyi 3D taramalar elde etmek için uygun değildir. Çok hızlı olması büyük olasılıkla izleme kaybına yol açacaktır ve çok yavaş olması da aynı alanın çok fazla aşırı taranmasına yol açarak son modelinizin kalitesini etkileyecektir. Bu, hem elde taşınır hem de döner tablayla tarama için geçerlidir. Dolayısıyla elde taşınan taramalar için en iyi yaklaşım kaplumbağa ve tavşan gibidir. Başka bir deyişle, yavaş ve istikrarlı olmak size en iyi 3D taramayı sağlayacaktır.

Döner tabla taraması için döner tablanın hızını çok düşük ayarlamayın. Bir rotasyon için 40 saniyenin altındaki herhangi bir şey iyi olmalıdır.

Çevre​

Çoğu Revopoint 3D tarayıcı kızılötesi ışık kullanır, bu nedenle kızılötesi ışık yayan herhangi bir ışık kaynağı taramayı engelleyecektir. Örneğin, ister açık havada ister pencereden sızıyor olsun, doğrudan güneş ışığı taramanın kalitesini etkileyecektir. Bu, tarama yaptığınız her yerde aydınlatmayı kontrol etmenin önemli olduğu anlamına gelir.

Dışarıda tarama yapmak istiyorsanız, bunu akşam karanlığında veya çok bulutlu bir günde, hala biraz ışık varken, ancak güneşin taradığınız nesneye göz dikmediği bir günde yapmak en iyisidir.

İzini Kaybetmek​

Taramanın yarısındasınız, taramanın geri kalanı için nesnenin konumunu ayarlamak üzere taramayı duraklattınız ve geri kalanını yakalamak için yeniden taramaya başlıyorsunuz, ancak tarayıcı izi anında kaybediyor. Bu sinir bozucu bir durumdur ancak tarayıcı daha önce taranan bir alanı hedef alarak taramayı yeniden başlatarak kolayca düzeltilebilir. Tarayıcıya bir referans noktası vermek için bunu yapmanız gerekir, aksi halde yeni yakalanan karelerin nereye gitmesi gerektiği hakkında hiçbir fikri yoktur.

Nokta Mesafesini Çok Yüksek Ayarlama​

Taramanızı tamamladınız ancak model, lekeli ayrıntılarla lekeli görünüyor. Sorun ne olabilir? Şirket doğruluk konusunda yalan mı söyledi? Yeni bir yöntemle mi karıştırdın? Hayır, füzyon işlemi sırasında nokta mesafesini çok yükseğe ayarladınız ve tüm ince ayrıntılar kayboldu. Bu yalnızca çok ince ayrıntılara sahip nesnelerde görülen bir sorundur. Çoğunlukla düz, özelliksiz yüzeylere sahip bir şeyle çalışıyorsanız, nokta mesafesini daha geniş bir aralığa ayarlamakta sorun yoktur.

1698149474213.png

Kaynaşmıyor​

Taramayı bitirdiniz ve nokta bulutuna bakıyorsunuz ve biraz dağınık görünüyor. Taramayı yeniden yapsanız iyi olur mu? Hayır, önce birleştirmeyi denesen iyi olur. Bunun nedeni şu anda tek bir birleşik bulut yerine nokta bulutlarından oluşan bir koleksiyona bakıyor olmanızdır. Bunu düzeltmek için, nokta bulutunuzu birleştirmek, birçok karışıklığı temizleyecektir ve diğer birçok hata, Revo Scan'deki nokta bulutu düzenleme araçlarıyla birleştirme sonrasında düzenlenebilir.
1698149525547.png

İş için Yanlış Araç​

Farklı yapılandırılmış ışıklı tarayıcılar, farklı boyutlardaki nesneleri taramak için tasarlanmıştır; bu nedenle uygun tarayıcının seçilmesi, mümkün olduğunca acısız bir şekilde iyi bir tarama elde etmede büyük fark yaratır. 3D tarayıcılarımızda küçük nesneler için MINI , orta boy nesneler için POP 3 ve büyük nesneler için RANGE'dir .

Elbette bu, tarayıcının optimize edildiği boyuttan farklı boyuttaki bir nesneyi taramanın imkansız olduğu anlamına gelmez, ancak bunu başarmak için çok sayıda tarama becerisine ihtiyacınız olacak. Ve eğer bir parayı RANGE ile taramaya çalışırsanız, onu MINI ile taramaya kıyasla ince ayrıntıların eksik kalacağını anlamalısınız.

Düzensiz Renkli 3D Modeller​

3D modelin renk tonu, modelin yüzeyinde değişmeye devam ediyor. Bu, tarandığında belirli alanlarda ağır gölgelere sahip olabilecek, eşit olmayan şekilde aydınlatılmış bir nesnenin renkli taramasının sonucudur. Eşit renkli bir 3D model için öğenin yumuşak ışıkla eşit şekilde aydınlatıldığından ve öğe üzerinde sert gölgeler olmadığından emin olun.
 
Geri
Üst